156: Wskaźniki w polskim Kościele

Udostępnij

W świecie, gdzie wskaźniki i liczby zdają się dominować każdą dziedzinę życia, nawet tak subtelną jak wiara, pojawia się pytanie: czy można zmierzyć duchowość? Dr hab. Marcin Jewdokimow z Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego (SAC) w rozmowie w mojej rozmowie rzuca światło na ten temat.

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego, założony przez Pallotynów w 1972 roku, odgrywa kluczową rolę w badaniu religijności Polaków. Choć sama wiara jest nieuchwytna dla liczb, to społeczny wymiar religii już można opisać i analizować przy pomocy statystyk. To właśnie te dane pomagają lepiej zrozumieć lokalne specyfiki praktyk religijnych oraz dostosowywać działania duszpasterskie do rzeczywistych potrzeb wiernych.

Jednym z flagowych projektów SAC jest coroczne badanie niedzielnych praktyk religijnych – unikalne przedsięwzięcie na skalę światową. Od lat 70., obejmując wszystkie parafie w Polsce, mierzy frekwencję uczestnictwa we mszy świętej i inne aspekty aktywności kościelnej. Mimo wyzwań metodycznych takich jak wpływ pogody czy ludzkie błędy przy zbieraniu danych, Instytut dba o ich rzetelność.

Interesujący trend wskazuje spadek wskaźnika Dominicantes (uczestnictwo w niedzielnej mszy osób zobowiązanych do uczestnictwa) z około 50% w roku 2000 do 29% obecnie. Z kolei Communicantes (przyjmowanie komunii) pokazuje względny wzrost pośród tych nadal uczęszczających na mszę świętą.

Dyrektor zwraca uwagę również na geograficzne różnice praktyk religijnych wynikające z historycznego tła oraz poziomu urbanizacji różnych regionów Polski. Wskazuje to na głęboko zakorzenione czynniki kulturowe i społeczne kształtujące naszą współczesną duchowość.

Badania Instytutu otwierają drzwi do refleksji nad przyszłością Kościoła katolickiego w Polsce; ukazują dynamikę zmian postaw wobec wiary oraz sugerują kierunki dalszych eksploracji naukowych nad tym fascynującym zagadnieniem.

Czy statystyki mogą nam powiedzieć coś nowego o naszej własnej wierze? Być może odpowiedzi kryją się nie tylko między liczbami ale też poza nimi – tam gdzie zaczyna się prawdziwe życie wspólnoty kościelnej…
więcej w mojej rozmowie…

Więcej o instytucie: https://iskk.pl/ – na stronie znajdziesz: dane o instytucie, dane, badania i możliwość wsparcia przez Patronite.

About the author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *