119: Dzielenie Słowem

Udostępnij

Dzisiejszy odcinek Puzzli Wiary to nagranie spontanicznej rozmowy. Mówimy o tym, że ważne jest dla nas doświadczenie dzielenia się Słowem we wspólnocie i dajemy kilka wskazówek jak to zrobić. Skupimy się na metodzie czytania Pisma, która ma nam pomóc jak najlepiej przeżyć niedzielę – wspólnotowym dzieleniu się Słowem. Będzie też część praktyczna – dzielimy się Słowem Bożym przygotowanym na najbliższą niedzielę.

Jeśli chcesz się dowiedzieć:

  • Jak spotkać się ze Słowem?
  • Z kim czytać Pismo Święte?
  • Jak takie spotkanie mogłoby wyglądać?

Zachęcam do wysłuchania tego odcinka Puzzli Wiary i przeczytania poniższego artykułu.

Jak spotkać się ze Słowem?

Znajdź na to spotkanie szczególną przestrzeń. Postaraj się by było to miejsce prawdziwej modlitwy. Zapal świece, przygotuj to pomieszczenie. Pamiętaj, że tu właśnie przyjdzie Jezus, usiądzie obok i będzie do ciebie mówił. Zacznij od modlitwy do Ducha Świętego. To będzie realny czas spotkania z Bogiem. Jeśli jest coś, co ci przeszkadza w tej przestrzeni, proś Ducha Świętego jak wykorzystać to doświadczenie pozytywnie. Może tak właśnie było na tłocznym dziedzińcu świątyni? Może tak było na wygnaniu w Babilonie? Pomóż sobie wyobraźnią połączoną z pobożnością. Pamiętaj jednak, że najlepszą towarzyszką spotkania ze Słowem jest cisza, więc zadbaj o nią i zaproś ją do swojego wnętrza. Wyłącz telefon, świat może poczekać.

Z kim czytać Pismo Święte: we wspólnocie czy samemu?

Czytanie Pisma we wspólnocie bardzo ubogaca. Ono powstawało we wspólnocie i dla wspólnoty. Jest pisane ludzką ręką dla nas, to historie naszych praojców, którzy Boga w życiu spotkali i się z Nim zmagali. Jest zapisem spotkania z Mesjaszem, żywym Słowem, które w nas pulsuje i nas przenika. Rodzi różne pytania. We wspólnocie tych pytań jest więcej, więcej różnych punktów widzenia, które są żywą inspiracją, pomagają odkryć głębszy sens, miejsce, do którego sam byś nie dotarł. Pamiętaj, że w Słowie Bożym też jest ukryty drugi człowiek, taki z którym możesz się zaprzyjaźnić, możesz go polubić lub nie, człowiek który szuka, wątpi. Znajdź więc ludzi z którymi możesz wspólnie czytać Słowo Boże, proś o to Ducha Świętego. Może jest ktoś taki bardzo blisko ciebie?

Jak takie spotkanie mogłoby wyglądać?

Pomódlcie się do Ducha Świętego. W skupieniu i w ciszy pochylcie się nad Słowem, przeczytajcie spokojnie niedzielne czytania i Ewangelię. Nie musicie wcześniej się przygotowywać, nie używajcie komentarzy historycznych – na nie przyjedzie czas po dzieleniu. Po spotkaniu możecie poszukać dodatkowej literatury, która pomoże wam zrozumieć tło kulturowo-historyczne. Korzystajcie z różnych tłumaczeń Pisma Świętego, różnych wydań i naprawdę nie ma to znaczenia czy jest to wydanie papierowe czy tekst wyświetlony na tablecie. Jeśli nie ma innej możliwości, możecie spotkać się on line. Ważne żeby być razem. „Gdzie są dwaj lub trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich” Mt 18,20

A jeśli chcesz usłyszeć jak nam udało się podzielić Słowem, włącz 119 odcinek Puzzli Wiary!

About the author

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *